Det jobbes intenst med å klargjøre bakkestasjoner.
Hallgeir Solstad Klæboe
Endelig klar for oppskytning
Ekstra CubeSat for testing av kommunikasjon.
Hallgeir Solstad Klæboe
Etter at elevene hadde levert fra seg satellitten sin til Andøya Space i midten av oktober 2025, var det bare å telle ned dager. Tidsrommet for oppskytningen av raketten var nemlig satt fra torsdag 13. til 27. november, og det var nå ikke mulig å gjøre noe mer på satellitten. Herfra var det bare å håpe at alt kom til å fungere som planlagt.
Da første dag for mulig oppskytning nærmet seg, fulgte alle spent med på været da det måtte være under en viss grense på vindhastigheten for at raketten kunne skytes opp. Det så dessverre ikke så lovende ut, med både snø og liten kuling i værmeldingen, men det kunne jo tross alt plutselig dukke opp et kort øyeblikk hvor det var tilnærmet vindstille, så alt ble rigget til for å prøve å skyte opp som planlagt.
Da den 13. november endelig kom var planen at alle romteknologi elevene skulle møte opp på Andøya Space slik at de både kunne forberede bakkestasjonene for oppskytning, men også få mulighet til å observere prosedyrene til Andøya Space for en slik type oppskytning og selvfølgelig få mulighet til å observere selve oppskytningen på nært hold.
Vi fikk også en ekstra “elev” med oss, da en elev fra de forrige romtek-kullet hadde tatt turen nordover for å være med på oppskytningen!
Ettersom det tidligste tidsrommet på dagen raketten kunne bli skutt opp på var tidlig om morgen, måtte derfor elevene (og lærere) møte opp langt tidligere enn normalt. Men heldigvis hadde alle husket å skru på vekkerklokkene sine, da dette var en dag ingen ville gå glipp av!
Enda en tålmodighetsprøve
Antenner klargjøres til oppskytning.
Hallgeir Solstad Klæboe
Men, som vi fikk oppleve på integrasjonstestene i USA noen måneder tidligere, så er det viktig å smøre seg med tålmodighet i romindustrien. Ettersom det er veldig viktig med gode forhold for å kunne skyte opp raketter, blir det ofte utsettelser og mye venting. Dette var kanskje ekstra tungt for de av elevene (og lærerne…) som var B-mennesker, men heldigvis ga dette mer tid til elevene på å forberede seg til oppskytningen. For eksempel fikk elevene gjort klar bakkestasjonene som skulle motta data og bilder fra deres CubeSat.
Elevene fikk også møte de andre norske deltakerne fra UiO og UiT som var med på GHOST for første gang, da det så langt kun var elevene fra året før som hadde hilst på dem. Fra UiT var det også noen studenter til stede som var tidligere romteknologi elever for noen år tilbake, så det var en hyggelig overraskelse!
Heldigvis har man fin utsikt mens man venter på oppskytning.
Hallgeir Solstad Klæboe
Terrier Improved Malemute
NASA
I GHOST er det NASA som har stått for selve raketten som skal holde nyttelasten og skytes opp. NASA er en rekke med ulike typer sonderaketter i ulike størrelser som de kan bruke, avhengig av hva det er raketten skal brukes til og hva som er nyttelasten. Her er det alt i fra raketter på rundt fem meter, til raketter på over 20 meter.
Til dette prosjektet brukes en sonderakett av typen Terrier Improved Malemute. Denne typen sonderakett har en høyde på ca. 13 meter og er en to-trinns rakett, som vil si at noen sekunder etter at raketten er blitt skutt opp blir den nederste motoren av raketten (første trinn) sluppet vekk fra raketten. Etter at denne delen av raketten er borte starter den neste motoren til raketten (andre trinn) og fortsetter oppover i atmosfæren.
Utsettelse og samling på Andøy vgs
Kris Koehler hos Andøy vgs for å presentere GHOST.
Stein-Ove Hagen
I løpet av 13. november ble det bestemt at raketten ikke skulle skytes opp likevel, en såkalt scrub, på grunn av forholdene. Det så heller ikke så lovende ut de neste dagene med tanke på været, men ettersom det var studenter og forskere som hadde tatt hele den lange turen fra rundt om i Norge, USA, ble det bestemt at det ville bli gjort et nytt forsøk dagen etter. Så da var det bare å dra tilbake til skolen og møte opp på Andøya Space på nytt neste dag, men dessverre var ikke været på vår side, og det ble scrub også denne dagen.
Denne dagen var derimot litt spesiell, for Andøy vgs hadde nemlig invitert UiT, UiO, Ixys, representanter fra Andøy Space og NASA, og pressen til skolen hvor alle gruppene kunne presentere prosjektene sine for hverandre. Dette ble en meget vellykket samling, og romteknologi elevene fikk mulighet til å mingle og spørre spørsmål til de inviterte. Takk for besøket!
Blir det oppskytning?
Elever som tester selvkonstruert antenne.
Hallgeir Solstad Klæboe
I løpet av de neste dagene ble det gjort flere forsøk på å skyte opp raketten, men dessverre uten hell. Flere elever møtte til og med opp i tidlig om morgen i helgen 15. og 16. november, men måtte dra hjem igjen uten å få sett noen oppskytning. Etter hvert ble det noe usikkerhet blant elevene om det i det hall tatt kom til å bli noen oppskytning i løpet av utskytningsvinduet som var satt, og på dette tidspunktet hadde også flere av de besøkende måtte dra hjem igjen.
Men, på tirsdag 18. november, så det ut til at været kunne akkurat være innenfor grensene, så vi møtte opp med nytt mot for å forsøke på nytt. Været holdt seg akkurat under tillatt grense, så det ble gjort en avgjørelse på at vi skulle sette i gang nedtellingen! Noen av elevene hadde også fått arbeidsoppdrag de skulle gjennomføre under oppskytningen (følge med på bakkestasjonene, kontrollere antenner, o.l.), mens resten måtte gå til en designert plass og observere oppskytningen derfra.
Vi ventet og ventet, og i et lite øyeblikk så det mørkt ut da det ble en pause i nedtellingen, men endelig, etter nesten et helt år med arbeid med to kull av romteknologi elever, og flere dager med venting, ble raketten skutt opp!
Oppskytning av GHOST!
Andøya Space
Men hva med bildene?
Selv om det var ekstremt gøy og spennende å se selve oppskytningen så hadde elevene tross alt et oppdrag som skulle utføres, nemlig å motta bildene som satellitten (forhåpentligvis) tok i det den ble sluppet ut av raketten. Etter noen spennende minutter med venting (fra raketten ble skutt opp til den hadde falt ned i havet) så elevene at de hadde klart å motta en hel mengde data!
Det neste steget var da å prøve å tyde den, men etter en stund, og med hjelp fra Sigve Haugsnes fra Andøya Space, klarte vi å få fram to bilder som satellitten hadde tatt!
Med første øyekast ser kanskje ikke bildene så spennende ut, da de for det meste kun inneholder bilde av himmelen/rommet, men bildene er først og fremst et bevis på at alt tilsynelatende fungerte som planlagt med satellitten, som er en seier i seg selv! Men hvis vi ser på bildene klarer man kanskje å skimte noen lysere områder i kantene/hjørnene av bildene, som mest sannsynlig kan være jorden. Meget spennende!
Et av bildene fra CubeSat. Original oppløsning: 160x120.
Et av bildene fra CubeSat. Orginal oppløsning: 80x60.
Deltakere på GHOST som var tilstede på Andøya Space 13. november.
Andøya Space
Oppsummering
Og med det var prosjektet over. Vi håper at du som leser har fått et lite innblikk i hvordan romteknologi elevene har vært involvert i GHOST, og hvilke unike muligheter og prosjekter som plutselig kan dukke opp underveis i et skoleår! Takk for oppmerksomheten!
(Du kan også navigere til andre deler via lenkene under):
Lenker med mer informasjon om oppskytningen
NASA RENU-3 | GHOST Campaign from @Andøya Space | Day 6 [GHOST LAUNCHED]
GHOST rocket launched successfully - Andoya Space
Ixys CubeSats launched into space